Kurumsal Kimlik Nedir ? Neden önemlidir ?

Kurumsal Kimlik Nedir ? Neden önemlidir ?

Zaman içinde bazı noktalarda, “markalaşma” ve “logo” kelimeleri birbirlerinin yerine kullanılmaya başlamıştır. Markalar birçok firma için, logolar önde olmakla birlikte görsel ve kurumsal kimlik disiplini süsleme amacıyla düşünülmüştür.
Temelde, kurumsal ve marka kimlikleri ürün ve hizmetlerde firmanın kültürü, karakteri, kişiliğin ifadesi ve yansıması vardır ve tüketiciler, çalışanlar, tedarikçiler, ortaklar ve yatırımcılar ile bu yansımaları ilham verici bularak bunlara güvenirler.

Peki Tam Olarak Kurumsal Kimlik Nedir ?

Birçok kurumsal kimliğin sadece kendi örgütlerinin kalitesini ve değerlerini temsil eden tanınabilir bir logolarının olduğuna inanıyorum; ancak, güçlü bir kurumsal kimliği oluşturan birçok detay arasında logo sadece ufak bir bölümdür.
Güçlü bir görsel kimlik, bir kuruluşun kişiliğini ve değerlerini aktarır aynı zamanda her pazarlama stratejisini ve taktiğini de içinde barındırır
Birleşik görüntü oluşturmak adına bu parçaların hepsi ortaklaşa bir organizasyondur ve onun ürünlerinin veya hizmetlerinin ilk izlenim açısından her zaman iyi bir bütün olarak gözükmesi gerekmektedir.
Kurumsal Kimlik Önemi

Kurumsal Kimliğin Önemi

Bilinçaltında bir örgüt ve onun hizmet veya ürünleri hakkında tüketicilerin duygularını şekillenmelidir, çünkü güçlü bir kurumsal markalaşma esastır. Tüketicilerin etkileşim anından itibaren, bir kuruluşun hizmet veya ürünleri hakkında duygularını bilinçaltında takviye edilir. Genellikle, bu duyguların bir tüketicinin yaşam süresini son anına kadar bilinçaltlarında saklanmaktadır.
Kısacası kimlik, bir markanın fiziksel tezahürüdür. Genellemek gerekirse, bu bir logo ve kurallar kümesi tarafından yönetilen vb şirket antetli, kartvizit, web sitesi gibi tüm desteklenen birkaç aygıtı içerir. Kurumsal kimliğin uygulamalı ve görsel süreklilik ve tanınmasının korunması medya uygulamaları karşısında baskılı parçalar, renk paletleri, yazı biçimleri, sayfa düzenleri-, menü kartları, üniforma, mağaza mobilya, ürün ambalajı gibi bir bütün çerçevesinde görünmesidir.
Günümüzün rekabetçi pazarında, kurumsal kimlik standartları oluşturmak zorunludur. Firmanıza gelen bir ziyaretçinin şirket içinde herkes ve her şeyi bir bütün olarak görmesi, tek tek çalışanların, ofislerin, mağazaların, şirketin bir bütün olarak yorumlaması o kuruluşun bilinirliğini her zaman arttıracaktır.
Özetle, kurumsal kimlik amaçları şunlardır:

Bir kuruluşun; hizmet ve ürün / markası için tek ve net bir görsel kimlik oluşturmak,
Profesyonel, güvenilir ve çağdaş bir kuruluş olmak
Kuruluşun marka değerlerini kalkındırmak ve medya uygulamalarının da tutarlı, görsel sunum standartlarında olması

Kurumsal Kimliğin Faydaları

Kurumsal Kimlik sayısız şekilde birçok organizasyona yarar. Sağlam bir kurumsal kimlik geliştirmesine yatırım yapan bir kuruluş, müşterilerine "biz kalmak için buradayız." der. Bu müşterilere sadece çekici değil, uzun ömürlü bir işaret, ama aynı zamanda potansiyel yatırımcılara arzu verir. Bir endüstride güvenilir olmak, başarılı olma konusunda ciddi bir göstergedir.

Sonuç

Fonksiyonel bir kurumsal kimlik bir organizasyon hakkında, kurumun idealleri, motifleri ve hedeflerini aktarır. Tutarlı ve işlevsel bir kurumsal kimlik yaratmak o kuruluş için büyük bir avantajdır, bu tarzı oturtmuş kuruluşlar hem her zaman hatırlanır hem de saygınlık kazanır.
Kurumsal kimlik ve kurumsal imaj pazarlama yönetimi çok önemlidir. Kurumsal kimlik ve kurumsal imaj satın alma davranışını etkiler.